Πέμπτη 21.10.2021 | Εορτάζουν: Ευκράτης, Εύκρατος, Ευκρατάς, Ευκρατία, Ευκρατούλα, Ούρσουλα, Ορσαλία, Σωκράτης, Σωκρατίνα, Σωκρατία, Χριστόδουλος

Η δουλειά.. ανταμείφτηκε

ΑΘΛΗΤΙΚΑ08.05.2018 | 10:07 πμ

Γράφει ο/η

Κώστας Τσέκλημας

Γράφει ο/η Κώστας Τσέκλημας

Ξεκίνησαν πριν λίγα χρόνια την επανασύσταση της ομάδας, έσκυψαν το κεφάλι και με σοβαρότητα δούλεψαν σκληρά, δημιούργησαν ακαδημία, πόνταραν σε αυτήν και με την συνδρομή έμπειρων παικτών κατάφεραν να κερδίσουν το στοίχημα της ανόδου.
Ο ΑΟ Πύργου… οριστικά, μετά και το πέρας της 32ης αγωνιστικής, θα αγωνίζεται την νέα σεζόν στην Α’ ερασιτεχνική. Οι παίκτες των Τσιούκα – Παπαγιάννη μετά το 3-0 επί της Ακαδημίας 1, αγκάλιασαν οριστικά την μία εκ των τεσσάρων θέσεων στην νέα 1η τοπική κατηγορία.
Στον 2ο όμιλο… έβρεξε γκολ ενώ συνοπτικά τα αποτελέσματα και στους δύο ομίλους έχουν ως εξής:

1ος όμιλος (32η)
Πετρωτό-Λόγγος 4-0
Αρδάνι-Ζάρκο 2-6
Παραληθαίοι-Ταξιάρχες 2-3
Πύργος-Ακαδημία 1 3-0
Αγία Κυριακή-Ασπροκκλησιά 3-0αα
Κεραμίδι-Τζούρτζια 1-1
Γλίνος-Κρήνη 3-0
Καρυές-Αμπελάκια 3-0
Ρεπό Ριζαριό
Η βαθμολογία
1. Πυργος 80
2. Ταξιαρχες 77
3. Καρυες 73
4. Γλινος 72
5. Ζαρκο 59
6. Ριζαριο 57
7. Παραληθαιοι 52
8. Αμπελακια 41
9. Κρηνη 35
10. Πετρωτο 33
11. Ακαδημια 1 32
12. Λογγος 30
13. Τζουρτζια 29
14. Κεραμιδι 27
15. Αγ. Κυριακη 24
16. Αρδανι 20
17. Ασπροκκλησια –
Η προτελευταία αγωνιστική
Λόγγος-Ζάρκο
Ταξιάρχες-Αρδάνι
Ακαδημία1-Ριζαριό
Ασπροκκλησιά-Παραληθαίοι 0-3αα
Τζούρτζια-Πύργος
Κρήνη-Αγ. Κυριακή
Αμπελάκια-Κεραμίδι
Γλίνος-Καρυές
Ρεπό Πετρωτό

2ος όμιλος (32η)
Λυγαριά-Ροπωτό 6-1
Κεφαλόβρυσο-Δενδροχώρι 7-2
Φιλύρα-Ελευθεροχώρι 2-4
Πιαλεία-Φωτεινό 3-0
Τυμφαίος-Πρίνος 3-0
Κεφαλοβρυσιακός-Θεόπετρα 0-2
Παλαιομνάστηρο-Χρυσομηλιά 1-0
Βυτουμάς-Ασπρόβαλτος 4-2
Φωτάδα-Αγιόφυλλο δ.δ.

Η βαθμολογία
1. Ελευθεροχωρι 94
2. Κεφαλοβρυσο 89
3. Λυγαρια 68
4. Ασπροβαλτος 67
5. Πιαλεια 59
6. Δενδροχωρι 54
7. Χρυσομηλια 52
8. Παλαιομοναστηρο 51
9. Πρινος 50
10. Φιλυρα 48
11. Θεοπετρα 48
12. Τυμφαιος 37
13. Βυτουμας 34
14. Κεφαλοβρυσιακος 33
15. Ροπωτο 20
16. Φωτεινο 10
17. Αγιοφυλλο –
18. Φωταδα –

Η προτελευταία αγωνιστική
Αγιόφυλλο-Ροπωτό
Δενδροχώρι-Φωτάδα 3-0 α.α.
Ελευθεροχώρι-Λυγαριά
Φωτεινό-Κεφαλόβρυσο
Πρίνος-Φιλύρα
Θεόπετρα-Πιαλεία
Χρυσομηλιά-Τυμφαίος
Ασπρόβαλτος-Κεφαλοβρυσιακός
Παλαιομονάστηρο-Βυτουμάς

Η ΕΡΕΥΝΑσχολιάστε εδώ

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.

Η ΕΡΕΥΝΑδιαβάστε επίσης
Nature Spot e-shop