Παρασκευή 19.04.2024 | Εορτάζουν: Φιλίππα, Φιλιππία, Φιλιώ

Αριθμός Μ.Η.Τ. 232067

Η ιστοσελίδα www.trikalaerevna.gr σύμφωνα με την απόφαση Ε/1117/29-03-2024 της Γενικής Γραμματείας Επικοινωνίας και Ενημέρωσης / Διεύθυνση Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης / Τμήμα Μητρώου και Διαφάνειας έλαβε την πιστοποίηση εγγραφής στο Ηλεκτρονικό Μητρώο Ηλεκτρονικού Τύπου (Μ.Η.Τ.) στον Νομό Τρικάλων σύμφωνα με το Ν.5005/2022. O κατάλογος των πιστοποιημένων επιχειρήσεων ηλεκτρονικού τύπου αναρτάται στην ιστοσελίδα της Γ.Γ.Ε.Ε.

Α1’ ΕΣΚΑΘ: Νίκες για ΑΕΤ, Δαναούς, ήττα για Τρίκαλα 14

ΑΘΛΗΤΙΚΑ26.03.2024 | 11:35 μμ

Γράφει ο/η

Athletic News

Γράφει ο/η Athletic News

Στην 21η και προτελευταία αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, οι Δαναοί επικράτησαν με διαφορά του Κεραυνού Λάρισας, η ΑΕΤ κέρδισε επίσης τον Ίωνα Βόλου, ενώ την ήττα γνώρισαν τα Τρίκαλα 14 από τη ΝΕΣ Λάρισας.

 

ΑΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – ΙΩΝΑΣ 82-79

Δεκάλεπτα : 22-22, 38-37, 62-61, 82-79

 

Άρης Τρικάλων (Τζάνης): Χρονόπουλος 2, Τσάκαλος 15, Τζόκας 20(3), Λάμπρος, Αργυρόπουλος 3, Ζώρζος 25(5), Ελευθεριάδης 8(1), Σαρρής, Αφεντουλίδης 9.

Ίωνας (Τσαβές): Μαναρίδης 3, Καλογερόπουλος 29(3), Κορτέσης 18, Χατζόπουλος 7(1), Γιαννιώτης 6(1), Αστυπαλιώτης 3, Λουκίδης 7, Δροσόπουλος 6, Ευθυμίου.

 

ΔΑΝΑΟΙ – ΝΕΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ 97-64

Δεκάλεπτα: 22-19, 44-35, 75-49, 97-64

 

ΑΣ Δαναοί (Κουρμέντζας): Τόλλιος 8, Κορωναίος 7, Τσιτσάνης 19, Δουβλαντώνης 6, Φέτσης 8(1), Ξαγαράς 12, Τζιάννης 15(1), Μπέφας 12, Χρυσός 10.

Κεραυνός Λάρισας (Πάκας): Μπίλιος 3, Αντωνόπουλος 11(1), Πάσχος 23(5), Σχοινάς 3, Τσιούμας 8(1), Λιάμπος 12, Μπούρμπος 4, Τασιούλης.

 

ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ14 66-57

Δεκάλεπτα : 12-23, 21-36, 45-40, 66-57

 

ΝΕΣ Λάρισας (Θεοδωρόπουλος): Μπαντούκας, Γκιγκιούλης 5(1), Κονδυλόπουλος 13, Τριανταφυλλίδης Θ., Γκούλιος 11, Τριανταφυλλίδης Κ., Τοπαλούδης 2, Σιμόπουλος 16(3), Γκαμπέτας 13(2), Μακρίδης 6.

Τρίκαλα 14 (Αλεξίου) : Διακάκης, Φούντας Α. 2, Μαραθοκαμπίτης 10, Αρκούδας 15, Τσάκος 2, Μπαϊρακτάρης 2, Τσιάρας 10(1),Φούντας Γ. 7, Μόσορας 5(1), Κατσαδούρος 4.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΕΛΑΣΣΟΝΑ 99-63

ΑΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – ΙΩΝΑΣ 82-79

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ – ΑΝΑΛΗΨΗ 83-73

ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΩΝ14 66-57

ΔΑΝΑΟΙ – ΝΕΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ 97-64

BC ΑΓΡΙΑΣ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΛΜΥΡΟΥ 78-41

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 42

2 ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ 38

3 ΑΓΡΙΑ ΒΟΛΟΥ 36

4 ΙΩΝΑΣ ΒΟΛΟΥ 33

5 ΔΑΝΑΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 32

6 ΑΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 32

7 ΤΡΙΚΑΛΑ14 30

8 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 30

9 ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 29

10 ΑΝΑΛΗΨΗ ΒΟΛΟΥ 27

11 ΕΝΩΣΗ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 25

12 ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΛΜΥΡΟΥ 23

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22η)

 

ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΛΜΥΡΟΥ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ

ΑΝΑΛΗΨΗ – BC ΑΓΡΙΑΣ

ΕΛΑΣΣΟΝΑ – ΔΑΝΑΟΙ

ΝΕΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ – ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΤΡΙΚΑΛΑ 14 – ΑΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΙΩΝΑΣ – ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ

 

Β’ΦΑΣΗ (PLAY OFF)

Στα play-off συμμετέχουν οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 1-4 της βαθμολογικής κατάταξης, όπως διαμορφώθηκε μετά την λήξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος και θα συναντηθούν μεταξύ τους ο 1ος με τον 4ο και ο 2ος με τον 3ο.

Νικήτριες στα ημιτελικά είναι οι ομάδες που θα επιτύχουν τρείς (3) νίκες επί των αντιπάλων τους στους μεταξύ τους αγώνες μεταφέροντας τις νίκες και ήττες της κανονικής περιόδου (Α’ Φάση) .

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας η οποία θα έχει καταταγεί στην υψηλότερη θέση της βαθμολογίας της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος (κανονική περίοδος) και εάν χρειαστεί δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα των αντιπάλων τους.

Σε περίπτωση που χρειαστεί η διεξαγωγή τρίτου αγώνα, αυτός θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας η οποία κατά την λήξη της Α’ φάσης του πρωταθλήματος έχει καταταγεί στην υψηλότερη θέση βαθμολογίας.

Οι ηττημένες ομάδες που θα καταλάβουν την τρίτη(3) και τέταρτη(4) θέση της τελικής κατάταξης του πρωταθλήματος με την σειρά που κατετάγησαν στην Α’ φάση (κανονική περίοδο) του πρωταθλήματος.

 

ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

1. Αν από την Γ΄’Εθνική Κατηγορία δεν υποβιβασθεί κανένα σωματείο της Θεσσαλίας τότε από την Α-1 Κατηγορία Ανδρών θα υποβιβαστεί ένα (1) σωματείο.

2)Αν από την Γ΄Εθνική Κατηγορία υποβιβαστεί ένα (1) σωματείο τότε από την Α-1Κατηγορία Ανδρών θα υποβιβαστούν δύο (2) σωματεία.

3)Αν από την Γ Έθνική Κατηγορία υποβιβαστούν δύο (2) σωματεία τότε από την Α-1Κατηγορία Ανδρών θα υποβιβαστούν τρία (3) σωματεία.

 

Στην Α2 ΕΣΚΑΘ και τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, οι Δαναοί 2022 ηττήθηκαν στην Καρδίτσα από τον δεύτερο της βαθμολογίας Απόλλωνα με 75-72.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

1 ΕΑ ΛΑΡΙΣΗΣ 32

2 ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 31

3 ΑΚΑΔ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 30

4 ΠΑΣΙΑΛΗΣ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ 27

5 ΔΑΝΑΟΙ 2022 27

6 ΛΕΟΝΤΕΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 27

7 ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 26

8 ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 25

9 ΒΑΛΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ 21

10 ΚΡΟΝΟΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 20

11 ΝΙΚΑΙΑ 2012 18

 

ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

 

Δαναοί 2022-Λέοντες Τυρνάβου

 

Στην Β ΕΣΚΑΘ, στην προτελευταία αγωνιστική, τα Τρίκαλα14 U21 κέρδισαν με 96-81 την ΑΕΛ U23, ενώ ο ΑΟ Καλαμπάκας πήρε το ματς στα χαρτιά με 20-0 απέναντι στα Τρίκαλα U23.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

1 ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ 22

2 ΤΡΙΚΑΛΑ14 U21 20

3 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΛΑΡΙΣΑΣ 19

4 ΑΕΛ U23 19

5 ΜΑΡΙΝΟΣ ΑΝΤΥΠΑΣ 14

6 ΑΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ 13

7 ΤΡΙΚΑΛΑ U23 5

8 ΑΝΑΓ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ U23 0

9 ΔΑΝΑΟΣ 2022 U21 0

 

-ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΔΑΝΑΟΣ 2022 U21, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ U23 ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ & Ο ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ U23 ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥΣ

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

 

Καλαμπάκα-Σουφλάρια

Μαρίνος Αντύπας-Τρίκαλα14 U21

Η ΕΡΕΥΝΑσχολιάστε εδώ

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.

Η ΕΡΕΥΝΑδιαβάστε επίσης